Salı, Aralık 06, 2022

Tavan fiyat başlıyor

 

 

 

 

 

Tavan fiyat başlıyor, motorin 22 kuruş ucuzlayacak

 

Merve ERDİL

 

20 Mart 2014

 

 Benzine çok büyük indirim yolda

 

o    -

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, akaryakıtta tekrar tavan fiyat uygulamasına geçme kararı aldı. Benzinde 13 kuruş, motorinde 22 kuruşa varan indirimler bekleniyor.

 

Kurul'un kararına göre, dağıtıcı ve bayi paylarının toplamı benzin ve motorinde litrede 37 kuruşu geçmeyecek.

 

hurriyet.com.tr'nin sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, halihazırda motorinde dağıtıcı ve bayii paylarının toplamı 50-52 kuruş, benzinde ise yaklaşık 44 kuruşa varıyor. Bu payların toplamı kararın resmi gazetede yayımlanmasının ardından en fazla 37 kuruş olacak. Bu da motorinde 17-22 kuruş, benzinde de 5-13 kuruşa varan indirimler yapılması anlamına geliyor.

 

http://www.hurriyet.com.tr/_np/2525/22412525.jpgMOTORİNDE BİR İNDİRİM DAHA

 

 

 

Mevcut mevzuata göre Türkiye’de satılan benzin, motorin ve LPG fiyatlarının İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fransa’nın başı çektiği ‘Akdeniz Çanağı’ ülkelerinin fiyat ortalamasına göre belirlenmesi gerekiyor. Yasaya göre fiyatların, en yakın uluslararası piyasa konumundaki Akdeniz Çanağı ülkeleriyle uyumlu olması gerekiyor. Çalışmasını tamamlayan EPDK, benzin ve motorin fiyatlarının kanunun emrettiği ‘en yakın erişilebilir uluslararası piyasanın’ üzerinde olduğunu tespit etti.

 

http://www.hurriyet.com.tr/_np/2094/23582094.jpgYA İNDİRİN YA İNDİRİM

 

 

 

 

 

İKİNCİ KEZ TAVAN FİYAT

 

EPDK, akaryakıt sektöründe ilk tavan fiyat uygulama kararını Haziran 2009’da aldı. Şirketler, ‘Satış fiyatlarını en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirin’ uyarısını dikkate almayınca EPDK, 29 Haziran’dan itibaren tavan fiyat uygulaması başlattı. Kararla, Türkiye’de satışa sunulan benzin ve motorin fiyatları 2 ay süreyle Kurul tarafından belirlendi. İki aylık uygulamayla akaryakıt fiyatlarında, litrede 20 kuruş civarı indirim sağlandı. Türkiye’de akaryakıt ürünlerini pahalılaştıran en önemli etkenlerin başında özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) geliyor.